reklama

Počítačové pamäte

Premýšľali ste a nevedeli ste sa rozhodnúť aký typ pamäte, zvoliť pre Váš typ PC? Tak v tomto článku si približíme vývoj, parametre a históriu pamati RAM.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

SDRAM (Synchronous Dynamic Random Access Memory) v preklade synchrónna dynamická náhodná prístupová pamäť – je typ pamäťových integrovaných obvodov používaných v počítačoch. Synchrónna hovorí o správaní DRAM typu. Neskoro v roku 1996 sa SDRAM začala objavovať v pc systémoch. Narozdiel od predošlých technológii SDRAM je navrhnutá synchronizovať seba s časovaním procesora. Toto umožní pamäťovému ovládaču zistiť presný cyklus kedy budú požadované dáta pripravené, tým pádom procesor už nemusí čakať medzi prístupovou dobou pamäte. Pre príklad PC66 SDRAM pracuje na 66MT/s (megatransferov za minútu), PC100 na 100MT/s a PC133 na 133MT/s a tak ďalej. SDR SDRAM značí že sa jedná o Single Data Rate SDRAM, kde vstupno-výstupné (I/O) takty a bus takty sú rovnaké. Double data rate synchronous dynamic random-access memory je DDR SDRAM. Na rozdiel od SDRAM využíva tzv. dvojité pumpovanie, prenáša dáta aj na raste aj na páde taktu signálu, čiže na pozitívnom okraji a na negatívnom okraji. DDR1 bol nahradený DDR2, potom DDR3 a nakoniec súčasné DDR4. Žiadny nástupcovia nie sú spätne kompatibilné, takže do DDR1 dosky nevsadíte DDR2 a naopak. V porovnaní s SDRAM, DDR SDRAM dosahuje takmer dvojitú priepustnosť dát, no aby toho mohol systém dosiahnuť používa prísnejšiu kontrolu časovania elektrických dát a taktovaných signálov. Implementácia často obsahuje schémy ako phase-locked loops či samokalibrácia, aby dosiahla potrebnú presnosť časovania. Výhodou udržania reálnej frekvencie dole sa znížili požiadavky na integritu signálnu na dráhach dosky spájajúcou pamäť ku kontroléru. S dátami prenášanými 64bitov za takt DDR SDRAM dostane úroveň prenosu (pamäťová základná taktovacia frekvencia) x2 (pre dvojitý prenos) x 64 (počet bitov prenesených)
/ 8 (premena bitov na bajty). Tým pádom základným taktom 100MHz DDRAM dáva maximum úrovne prenosu 1600MB/s. História pamätí z pohľadu roka uvedenia – DDR1 rok 2000, DDR2 rok 2003, DDR3 2007, ktoré dominovali 7 rokov až do roka 2014, kedy sa na trhu objavili DDR4. Pozrime sa teda bližšie na aktuálne supermoderné DDR4, tie majú 288 pinov na rozdiel od DDR3 ktoré majú 240 pinov. DDR4 oproti DDR3 prinášajú nižšiu voltáž, lepšie šetraice funkcie, vyššiu hustotu čipov a samozrejme vyššiu frekvenciu, ktorá začína na hranici 2133MHz a teoreticky končí na 4266MHz. Ešte je tu časovanie pamätí, ktoré bolo pri uvedení trošku vyššie ale tu čas priniesol svoje ovocie a dostupné sú pamäte napr. 3600 CL (CAS Latency) 16.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vývoj RAMiek priniesol efektícnevnejšie usporiadanie, čo sa týka hustoty a vyššej frekvencii, čo znamená väčší počet prenesených dát za sekundu.

Juraj Bevilaqua

Juraj Bevilaqua

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Od utleho veku sa venujem technike. Pracujem v oblasti IT. Rad sa podelim o zaujimavosti z tohto sveta. Mal som kvalitnu cs karieru. V cias starcraft 1 som vytvoril web so zaujimavostami rozneho druhu, slo mi to prirodzene. Spravil som 1. cesko/slovensky CS deathmatch server, s kamsmi som spravil 1. slovenske CS Jump Video. V CS som bol vzdy v top 10 teame na CZ/SK scene. Programoval som zakladne AMX (CS) pluginy. V sucasnosti pracujem v time Servis-Repas.sk ako technik, kde uverejnujem blogy a rôzne videonávody. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu